آراد برندینگ
خانه / عناب / قیمت عناب سال ۱۴۰۰ | افزایش قیمت آن نسبت به سال ۹۹ چقدر بوده است؟

قیمت عناب سال ۱۴۰۰ | افزایش قیمت آن نسبت به سال ۹۹ چقدر بوده است؟

قیمت عناب سال ۱۴۰۰ موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشد. با آغاز سال جدید کشاورزان و تاجران عناب به دنبال یافتن قیمت عناب در سال ۴۰۰ هستند تا معاملات خود را با قیمت روز انجام دهند. قیمت عناب در سال ۹۹ تغییرات زیادی داشت و در سال جدید نیز شاهد این تغییرات خواهیم بود. در ادامه مقاله به قیمت عناب تازه و خشک در سال ۴۰۰ خواهیم پرداخت لذا با ما همراه باشید.قیمت عناب سال 1400

عناب در سال ۹۹

عناب در سال ۹۹به مانند هر سال به دو صورت تازه و خشک از باغات خراسان جنوبی برداشت شد. در سال گذشته به دلیل گرمای بیش از حد در تابستان نود و نه شاهد خسارات زیادی به کشاورزان بودیم به صورتی که این گرمای هوا باعث ریختن شکوفه های عناب شد و حجم تولیدی عناب در این سال نسبت به سال ۹۸ کاهش یافته بود.

در سالی که سپری شد بیش از ۵ هزار تن عناب از سطح باغات استان خراسان جنوبی برداشت شد که شهرستان های بیرجند، سربیشه و خوسف بیشترین سهم در تولید عناب را دارا بودند.قیمت عناب سال 1400

عوامل تاثیر گذار در قیمت عناب

قبل از پرداختن به قیمت عناب سال ۱۴۰۰ و سال گذشته ابتدا به عواملی که در قیمت عناب تاثیر گذار است می پردازیم تا از این طریق بتوانید به طور حدودی قیمت انواع عناب را حدس بزنید.

برخی از این عامل به شرح زیر می باشد:

 • اندازه عناب: مهمترین عامل در تعیین قیمت تمام شده این محصول اندازه آن می باشد به صورتی که هر چقدر عناب درشت تر باشد آن عناب گرانتر خواهد بود.
 • میزان چروک عناب: چروک بودن عناب باعث می شود مشتری گسندی آن کاهش یابد لذا این عامل هر چقدر بیشتر باشد نتیجه معکوس در بهای عناب دارد.
 • نوع عناب: عناب به طور کلی به دو دسته عناب جگری و روشن تقسیم می شود.
  تفاوت عناب جگری و روشن هم در این می باشد که عناب جگری شیرین تر، دارای هسته ریز تر، و کاملا توپر می باشد این در حالی است که عناب روشن دارای هسته درشت و مزه متمایل به ترش می باشد از این رو قیمت عناب جگری بیشتر از عناب روشن است.
 • میزان برداشت سالیانه عناب: هر چقدر که یک محصول تولید زیادی داشته باشد و به فراوانی یافت شود باعث خواهد شد قیمت آن کاهش یابد.
 • تقاضا بازار: افزایش تقاضا برای همه محصلات باعث افزایش قیمت آن ها می شود و عناب نیز از این قضیه مستثنی نیست.
 • واسطه ها و دلالان: وجود واسطه ها باعث دست به دست شدن آن می شود و در این بین هر کدام برای خود درصدی به عنوان سود بر روی عناب می زنند که به طور مشخص وجود واسطه ها نیز قیمت عناب را بالا می برد.
 • هزینه های حمل و نقل: این مورد برای تمام محصولات یکسان است و باعث گرانتر شدن آن می شود.
 • میزان حجم معامله این محصول: هر چقدر که حجم معامله افزایش یابد فروشندگان قیمت آن را کاهش می دهند به طور مثال خرید ده تن عناب با قیمت کمتری نسبت به ۱۰۰ کیلویی آن انجام می شود.
 • و…قیمت عناب سال 1400

قیمت عناب تازه در سال ۹۹

برداشت عناب تازه در سال ۹۹ در مرداد ماه آغاز شد و تا حدود دو ماه بعد از آن ادامه داشت. تقاضا برای عناب تازه در تابستان نود و نه بیشتر از سمت شهرهای تهران، مشهد و اصفهان صورت گرفت و بیش از ۸۰ درصد عناب تازه ارسال شده به خارج از استان خراسان جنوبی روانه این استان ها شد.

قیمت عناب تازه در سال ۹۹ در شروع فصل برداشت به دلیل این که هنوز خیلی کم وارد بازار شده بود افزایش چشم گیری داشت اما در ادامه قیمت آن کاهشی بود. هر کیلو عناب تازه در سال گذشته در حدود ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان خرید و فروش شد.قیمت عناب سال 1400

قیمت عناب خشک در سال ۹۹

عناب تازه را به دلیل ماندگاری بسیار کم آن نمی توان به صورت گسترده برداشت کرد و از این رو اکثر کشاورزان عناب خود را به صورت خشک شده برداشت می کنند تا اگر نتوانند آن را سریع بفروش برسانند مشکلی برای عناب بوجود نیاید.

قیمت عناب خشک در سال ۹۹ در آغاز تا پایان سال حدود ۵ هزار تومان برای هر کیلو عناب متغییر بود و به مانند سال ۹۸ قیمت ثابتی از آن وجود نداشت.
در ادامه به قیمت انواع عناب خشک در سال نود و نه اشاره می کنیم:

قیمت عناب خشک ۹۹

قیمت عناب خشک ۹۹

هر کیلو عناب دارویی: ۷ تا ۹ هزار تومان
هر کیلو عناب ریز: ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان
هر کیلو عناب متوسط: ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان
هر کیلو عناب درشت معمولی: ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان
هر کیلو عناب درشت درجه یک: ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان
هر کیلو عناب دستچین صادراتی: ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان
قیمت عناب سال 1400

عناب در سال ۱۴۰۰

عناب در سال ۴۰۰ به مانند سال گذشته در سطح گسترده ای کشت شده و تعداد باغات عناب در استان خراسان جنوبی در سال جاری افزایش داشته است.

تا قبل از عید ۱۴۰۰ میزان بارندگی در استان خراسان جنوبی بسیار ناچیز بود و همین امر باعث شده که سال جاری شاهد خشک سالی بی سابقه ای در این استان باشیم و پیش بینی می شود که تابستان ۱۴۰۰ نیز به مانند سال گذشته گرمای شدیدی داشته باشد که می تواند محصولات کشاورزی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

هر چند درخت عناب در برابر این گونه آب و هوا ها بسیار مقاوم است اما کم آبی ممکن است خسارات زیادی به این محصول وارد کند.

مردم خراسان عناب را به دو صورت دیم(بدون آبیاری) و به صورت آبیاری منظم کشت می کنند که این خشک سالی باعث برداشت عناب بسیار کمی از طرف باغات کشت دیم خواهد شد با این حال پیش بینی می شود در سال ۴۰۰ بیش از ۷ هزار تن عناب از سطح باغات این استان برداشت شود.

حال در ادامه به قیمت عناب سال ۱۴۰۰ به تفکیک نوع تازه و خشک آن خواهیم پرداخت.عناب سال 1400

قیمت عناب تازه در سال ۱۴۰۰

قیمت عناب سال ۱۴۰۰ را باتوجه به مسائل بیان شده می توان به راحتی پیش بینی کرد. تجربه نشان داده است عناب تغییرات قیمتی زیادی ندارد و برای سال ۴۰۰ نیز همین مسئله پیش بینی می شود.

پیش بینی می شود با توجه به نرخ تورم قیمت عناب تازه در سال ۴۰۰ نسبت به سال قبل افزایش بسیار کمی داشته باشد و به حدود ۲۰ هزار تومان به ازای هر کیلو عناب تازه برسد. به طور کلی محتمل است که قیمت عناب سال ۱۴۰۰ تغییر زیادی نسبت به قبلا نداشته باشد.
قیمت عناب سال 1400

قیمت عناب خشک در سال ۱۴۰۰

فصل برداشت عناب خشک در سال ۱۴۰۰ به مانند هر سال از اوایل مهرماه در خراسان جنوبی شروع می شود و حدود یک ماه ادامه دار است. بیش از ۹۸ درصد عناب برداشت تولید شده در خراسان به صورت خشک برداشت می شود تا با توجه به ماندگاری بالای آن (حدود یک سال) مصرف کنندگان بتوانند همیشه آن را تهیه کنند.

قیمت عناب سال ۱۴۰۰ برای عناب تازه را بیان کردیم و حال به عناب خشک می پردازیم:

پیش بینی می شود قیمت عناب خشک در سال ۴۰۰ در شروع فصل تغییری نسبت به سال ۹۹ نداشته باشد و یا در حدود ۲ تا ۳ هزار تومان افزایش یابد و در ادامه نیز با توجه به روند بازار و میزان صادرات آن شاهد تغییراتی خواهیم بود اما این تغییرات بسیار کم خواهد بود.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
اسماعیل وحدتی زاده
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09157214655
کانال تلگرام: armisnuts@
اینستاگرام: armisnuts
پست الکترونیکی: armisnuts@gmail.com

مطلب پیشنهادی

عناب مشهد خرید

خرید عمده عناب با قیمت روز در مشهد

خرید عمده عناب با قیمت روز در مشهد از طریق عمده فروشان عناب در این …

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Buttonتماس بگیرید